Polub nas na Facebooku

Organizator:

Partnerzy:

DZIAŁAJ

BĄDŹ

AKTYWNY

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów, które wynikają z choroby nowotworowej. Jednak jeżeli przeprowadzane są regularne badania przesiewowe, rak jelita grubego staje się najbardziej uleczalnym z nowotworów. Jak pokazuje przygotowana przez American Cancer Society infografika poniżej, wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium daje duże szanse na jego wyleczenie. A w dzisiejszych czasach kolonoskopia nie jest już jedyną możliwością wykrycia raka: organizacja USPSTR (United States Preventive Services Task Force) niedawno wydała nowe wytyczne, w których stwierdza między innymi, że wybór metody badań przesiewowych może być uzależniony również od indywidualnych preferencji i stylu życia.

 

Praktyczne korzyści dla pacjenta

z dobrego przygotowania do kolonoskopii

 

Kolonoskopia przeprowadza się często jako badanie przesiewowe. Oznacza to, że badanie to wykonuje się u osób zdrowych, bez dolegliwości i bez jakichkolwiek niepokojących objawów. Jedynym kryterium może być wiek pacjenta lub wywiad rodzinny. Czyli badanie przesiewowe pozwala odszukać osoby, u których w chwili badania zmiany mają charakter łagodny, nie dają o sobie znać i można je skutecznie wyleczyć, zapobiegając ich dalszemu wzrostowi i przemianie w nowotwór złośliwy.

 

 

 

 

 

 

Kryterium wieku jest uwzględniane, ponieważ wiadomo, że u osób starszych takie wczesne zmiany występują częściej niż u młodszych. Natomiast wywiad rodzinny jest brany pod uwagę dlatego, że skłonność do występowania pewnych rodzajów nowotworów w niektórych rodzinach jest większa. Dlatego takie osoby wybiera się do badań przesiewowych częściej niż z rodzin nieobciążonych wywiadem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz miar dobrego przygotowania do badania kolonoskopowego, takich jak ocena widoczności błony śluzowej oraz ocena treści zalegającej w jelicie (płynna, półpłynna, ale dająca się usunąć, stała itd.) można przyjąć jeszcze inne kryteria oceny przygotowania pacjenta do badania. Ciekawym sposobem jest częstość wykrywania już konkretnych patologii. Można domyśleć się, że dzięki dobrze oczyszczonej, a przez to dobrze widocznej błonie śluzowej widać także więcej - niekiedy nawet bardzo drobnych - zmian, np. polipów. Badane pod mikroskopem okazują się teraz łagodnymi nowotworami, ale pozostawione w jelicie za pewien czas mogłyby stać się ogniskiem złośliwego nowotworu.

 

 

 

 

W jednym z badań naukowych wykazano, że w kolonoskopiach, do których pacjent był dobrze lub bardzo dobrze przygotowany szanse na znalezienie polipów były o 46% do 73% większe.

 

 

 

 

 

 

Zatem jest to jeszcze jedna, bardzo praktyczna miara korzyści

dla pacjenta z dobrego przygotowania do kolonoskopii.

Są już z nami:

Patronat honorowy:

Partnerzy:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Kontakt:

ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl

„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.

To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.

Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.

 

Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne

i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.

 

 

ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.abkgrupa.pl