Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego
Badanie przesiewowe (nazywane również badaniem skriningowym) jest wykonywane profilaktycznie u osób, które nie mają objawów danego schorzenia. Wykonuje się je w celu wczesnego wykrycia choroby, co zwiększa istotnie szansę na wyleczenie i brak trwałych następstw. Badania przesiewowe wykonuje się w przypadku chorób, które przez długi czas nie dają objawów, ale stanowią istotny problem dla zdrowia społeczeństwa. Do takich schorzeń należą głównie choroby nowotworowe. Standardowo, badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego powinno się wykonywać u kobiet i mężczyzn od 50 roku życia. Jakie badania przesiewowe mamy do dyspozycji? Czy jest to tylko kolonoskopia?
Przesiewowe badanie kolonoskopowe jelita grubego
W Polsce od 2000 roku istnieje program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie kolonoskopowe pacjentom od 50 do 65 roku życia z częstością, co 10 lat. Kolonoskopię powinno się zrobić wcześniej (od 40 roku życia) u pacjentów, których krewni pierwszego stopnia chorowali na raka jelita grubego. Należy podkreślić, że kolonoskopia w programie badań przesiewowych jest dla pacjenta całkowicie bezpłatna.
Badanie kolonoskopowe ma na celu przede wszystkim wykrycie polipów gruczolakowatych jelita grubego, które są stanem przedrakowym i mogą przekształcić się w raka inwazyjnego. Cały proces nowotworzenia i przemiany polipa w raka może trwać nawet 10 lat, co przekłada się na zalecaną częstość wykonywania profilaktycznej kolonoskopii. Co ważne, badanie przesiewowe u pacjentów w wieku 50-65 lat jest wykonywane w przypadku, gdy nie mieli oni w ostatnich 10 latach badania kolonoskopowego.
Należy mieć świadomość, że genetycznie uwarunkowane zespoły polipowatości rodzinnej wymagają wykonywania przesiewowej kolonoskopii już od 12 roku życia. Badanie to należy powtarzać każdego roku, gdyż w tym zespole szansa na rozwój raka jelita grubego jest niestety stuprocentowa.
Ważne informacje o tym, jak przygotować się do badania kolonoskopowego znajdziemy na portalu Medycyny Praktycznej.