Objawy raka jelita grubego
Obecność raka jelita grubego nie zawsze będzie wiązać się tymi samymi symptomami. W zależności od lokalizacji, objawy mogą pojawić się w różnym czasie i mogą mieć inny charakter. Na co należy zwracać uwagę? Jakie odchylenia w badaniach laboratoryjnych powinny nas zaniepokoić?
Jak objawia się rak prawej połowy okrężnicy?
Guz zlokalizowany w prawej połowie okrężnicy wiąże się z dość nieswoistymi objawami klinicznymi. Na pierwszy plan wysuwa się niedokrwistość, co w morfologii będzie widoczne, jako spadek liczby krwinek czerwonych, zmniejszenie stężenia hemoglobiny oraz zmniejszenie wielkości krwinki czerwonej. Jest to typowo niedokrwistość z niedoboru żelaza. Krew jest tracona na skutek krwawienia z guza, jest to krwawienie utajone, które można wykryć za pomocą testu na obecność krwi utajonej w kale. Niedokrwistość, która pojawia się u pacjenta w wieku powyżej 50 roku życia powinna skłonić lekarza do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. Test na obecność krwi utajonej w kale jest uznanym badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego.
Niedokrwistość to najczęstszy objaw raka prawej połowy okrężnicy. Dodatkowo, dla tego guza charakterystyczna jest utrata łaknienia oraz możliwość wyczucia guza podczas badania palpacyjnego powłok brzusznych. Dwa ostatnie symptomy świadczą niestety o dużym zaawansowaniu nowotworu. Nieswoiste objawy raka prawej połowy okrężnicy sprawiają, że jest on wykrywany dość późno, przez co wiąże się z gorszym rokowaniem.