Podejrzenie raka jelita grubego

Podejrzenie raka jelita grubegoPodejrzenie choroby nowotworowej i wystąpienie niepokojących objawów nigdy nie powinno być ignorowane. W leczeniu i sukcesie terapii nowotworów złośliwych największe znaczenie ma odpowiedni czas zdiagnozowania choroby. Im szybciej udamy się do lekarza, tym większa szansa na wyzdrowienie. Czym jest tak zwana zielona karta i jakie daje możliwości pacjentowi?

 

Podejrzenie nowotworu złośliwego jelita grubego - co można robić?

Zauważenie objawów, takich jak krew na stolcu, czy występowanie naprzemiennych biegunek i zaparć z pewnością powinno nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. Nasz lekarz pierwszego kontaktu porozmawia z nami o niepokojących objawach oraz zbada nas i zdecyduje, czy istnieje ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Możemy otrzymać skierowanie na badanie kolonoskopowe jelita grubego, które potwierdzi lub rozwieje wątpliwości diagnostyczne.

 

Lekarz rodzinny może wystawić również tak zwaną kartę DILO (czyli kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, nazywaną również zieloną kartą), która uprawnia do szybkiej diagnostyki onkologicznej, która ma na celu wyjaśnienie przyczyn niepokojących objawów. Diagnostyka onkologiczna z kartą DILO trwa zazwyczaj krócej niż 7 tygodni. Oznacza to, że w tym właśnie czasie powinna być postawiona ostateczna diagnoza. Należy mieć świadomość, że lekarze w gabinecie prywatnym nie mają możliwości wystawienia tej karty.

Diagnoza - rak jelita grubego. Co możemy zrobić?

Po otrzymaniu diagnozy raka jelita grubego pacjenta czeka trudny czas oczekiwania na leczenie. Okres ten trudno przeczekać bez stresu, jednak należy pamiętać, że stres znacznie osłabia organizm, obniża odporność i sprzyja utracie masy ciała. Utrata apetytu również sprzyja niedożywieniu organizmu. W tym czasie powinno się dbać o prawidłowe odżywianie. Pacjent, który nie radzi sobie z diagnozą choroby nowotworowej powinien zdecydować się na konsultację u psychologa, bądź w cięższych przypadkach - również u psychiatry. Wspomaganie psychiki jest niezwykle ważne i ma duży udział w procesie leczenia i zdrowienia.

 

Ważne jest także uregulowanie swojej sytuacji zdrowotnej w odniesieniu do chorób przewlekłych. Wyrównanie cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego z pewnością ułatwi leczenie systemowe nowotworu. W celu wyrównania swoich chorób przewlekłych warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.