Badania pomocne w rozpoznaniu raka jelita grubego
Obecnie medycyna jest w stanie zaoferować pacjentom duży wachlarz badań diagnostycznych, które mają na celu zdiagnozowanie raka jelita grubego. Istnieją zarówno badania endoskopowe, obrazowe, jak i laboratoryjne, które pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. Im wcześniej zdecydujemy się na diagnozowanie niepokojących nas objawów, tym wcześniej możliwe będzie rozpoczęcie leczenia. Z tego względu, nie warto odkładać badań, na które skierował nas lekarz.
Co w morfologii krwi może wskazywać na raka jelita grubego?
Na rozpoznanie raka jelita grubego może wskazywać niedokrwistość z niedoboru żelaza, stwierdzona na podstawie morfologii krwi. Oczywiście, nie każda niedokrwistość świadczy o nowotworze złośliwym jelita grubego, ale w przypadku wystąpienia tego odchylenia u osób powyżej 50 roku życia, powinno się pomyśleć o raku jelita grubego.
Na niedokrwistość z niedoboru żelaza wskazuje obniżenie wielkości krwinki czerwonej, obniżenie stężenia hemoglobiny, a także obniżenie liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Niedokrwistość może świadczyć o raku prawej połowy okrężnicy i wynika z utraty krwi drogą przewodu pokarmowego (z krwawiącego guza). Potwierdzeniem utajonego krwawienia jest dodatni wynik testu na krew utajoną w kale.