Stany przedrakowe raka jelita grubego
Stan przedrakowy (nazywany również stanem przednowotworowym) to pewna zmiana lub patologia, na podłożu której istnieje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu. Stan przednowotworowy może przekształcić się w raka inwazyjnego szczególnie, gdy towarzyszą mu czynniki ryzyka rozwoju danego typu raka (dla raka jelita grubego jest to na przykład palenie papierosów, czy dieta bogata w tłuszcze zwierzęce). Jakie stany przedrakowe wyróżniamy w odniesieniu do raka jelita grubego?
Gruczolaki - czyli polipy nowotworowe
Polip gruczolakowaty (gruczolak) to najczęstszy typ polipów, jakie znajdowane są podczas badania kolonoskopowego jelita grubego. Jest to również najczęstszy stan przedrakowy raka jelita grubego. Szacuje się, że po 50 roku życia gruczolaki występują nawet u jednej trzeciej pacjentów. Polipy gruczolakowate cechują się dysplazją, czyli nieprawidłową budową ich komórek, co sprawia, że mają one charakter nowotworowy. Jeśli komórki nieprawidłowe (dysplastyczne) przekroczą pewien poziom tkanki (dokładnie blaszkę mięśniową błony śluzowej jelita grubego), to możemy mówić, że mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym jelita grubego.
Polipy, szczególnie te, których wielkość wynosi mniej niż 1 cm, nie dają zazwyczaj żadnych objawów klinicznych. Większe gruczolaki mogą objawiać się krwawieniem z odbytnicy, obecnością domieszki śluzu w kale oraz parciem na stolec. Gruczolaki powinny być usunięte podczas kolonoskopii i następnie wysłane do badania histologicznego (oceny pod mikroskopem). Pod względem histologicznym, można wyróżnić kilka rodzajów polipów gruczolakowatych:
● gruczolaki kosmkowe - cechują się największym ryzykiem zezłośliwienia;
● gruczolaki cewkowe - charakteryzują się najmniejszym ryzykiem zezłośliwienia;
● gruczolaki mieszane (cewkowo-kosmkowe) - w ich przypadku występuje pośrednie ryzyko przekształcenia w raka inwazyjnego.
Więcej informacji na temat typów polipów znajdziemy w portalu Onko-Med.
W standardowych przypadkach kontrolna kolonoskopia powinna mieć miejsce 10 lat po usunięciu polipa. Usunięcie podczas kolonoskopii gruczolaka z komponentą kosmówkową, sprawia, że konieczne jest wykonanie kontrolnej kolonoskopii za 3 lata. Tak samo jest w przypadku usunięcia 1-2 gruczolaków o wielkości powyżej 1 cm lub takich, które charakteryzują się dysplazją dużego stopnia. Samo usunięcie przynajmniej 3 gruczolaków również jest wskazaniem do kolonoskopii za 3 lata. W tych sytuacjach ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest istotnie większe, dlatego kontrola musi nastąpić wcześniej.