Leczenie raka jelita grubego
Leczenie raka jelita grubego różni się w zależności od odcinka przewodu pokarmowego, w którym zlokalizowany jest guz. Inaczej wygląda operacja raka jelita dotyczącego okrężnicy, a inaczej zlokalizowanego w odbytnicy. Na czym polega leczenie pooperacyjne i przedoperacyjne w tym nowotworze?
Leczenie operacyjne raka okrężnicy
Operacja to podstawowa metoda leczenia raka jelita grubego. W przypadku raka zajmującego okrężnicę konieczne jest wycięcie jelita wraz z jego krezką (w krezce znajdują się naczynia krwionośne zaopatrujące jelito). Operacja musi obejmować również fragment zdrowego jelita - wskazane jest wycięcie guza wraz z minimum 5 centymetrowym marginesem zdrowych tkanek. Oprócz guza, usuwa się również węzły chłonne, będące typowo pierwszą lokalizacją przerzutów.
W sytuacji zajęcia prawej połowy okrężnicy, leczenie operacyjne polega na resekcji (wycięciu) prawej połowy jelita grubego oraz na połączeniu jelita cienkiego z okrężnicą poprzeczną. Raka jelita grubego, który zajmuje lewą połowę okrężnicy leczy się często zabiegiem operacyjnym wykonywanym metodą Hartmanna. Operacja Hartmanna polega na usunięciu fragmentu jelita i wyłonieniu sztucznego odbytu, czyli wykonaniu stomii. Stomia to otwór w ścianie jamy brzusznej, w którym został umieszczony fragment końcowy jelita. Przez ten otwór stolec wydostaje się do specjalnego, plastikowego worka stomijnego. Po kilku miesiącach od operacji można zamknąć stomię i odtworzyć ciągłość przewodu pokarmowego. Gdy rak jelita grubego zajmuje poprzecznicę, to operacją z wyboru jest jej usunięcie, czyli transwersektomia.
Rak okrężnicy o niewielkim zaawansowaniu daje szansę na odstąpienie od poważnej operacji i otwarcia jamy brzusznej. Początkowe stadia raka można bowiem leczyć drogą endoskopową - dotyczy to na przykład raka w polipie.